Шкендија ја освои шампионската титула

0
278

Шкендија со убедливи 4-1 го совлада тимот на Академија Пандев во меч во кој резултатот беше неважен. Зејнулаи даде два гола, по еден постигнаа Тотре и Жуниор за Шкендија, Иванов погоди за Пандевци.

Шкендија по натпреварот го доби шампионскиот трофеј кој го освои претходно.

Вардар со убедливи 6-0 ја совлада Победа. Попзлатанов постигна хет-трик, по еднаш во листата на стрелците се запишаа Мицевски, Колевски и Фелипе.

Шкупи и Ренова одиграа нерешено 2-2. Сержињо и Устабаши ги дадоа головите за Чаирчани, Рамадани погоди два пати за Ранова.

Сите дилеми околу опстанокот се решени пред да биде одиграно последното коло. Беласица и се приклучи на Победа во втората лига откако денеска на свој терен загуби од Работнички со 1-0.

Победата на Работнички ја донесе Ацковски со гол во 38. минута. Беласица не ги искористи своите шанси и следната сезона ќе настапува во понизок ранг.

Тие во последното коло играат против Силекс во Кратово и со победа ќе се изедначат бодовно, но Беласица има послаб меѓусебен дуел па не може да се спаси.

Силекс со 2-0 загуби на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров. Головите ги постигнаа Тантуровски и Кировски во првото полувреме. Силекс ќе треба да игра бараж со третиот од втората лига преку кој треба да го потврди опстанокот / мкд.мк