(Видео) Добрила Стефановска за Канал 5 ја објаснува причината за претепувањето

Полицијата се уште работи на случајот кога таксист натепа жена среде Скопје. Токму таа за Канал 5 кажа дека била натепана од таксистот за банална причина, односно тој немал да и врати кусур.

Ме навредуваше и ме нападна зошто не сакаше да ми раситни пари за такси услугата – вака триесет годишната Добрила Стефановска за Канал 5 ја објаснува причината за инцидентот кој се случил завчера со таксистот, а видеото предизвика жестоки реакции на социјалните мрежи. Вели дека била нервозна по навредите на таксистот па затоа сакала да му ги искрши брисачите по штој силно ја турнал на земја.

Иако вели дека во краткото време додека траел инцидентот никој не се обидел да и помогне, потоа некој од мунувачите повикал брза помош. Била пренесена на клиника со повреди на рацете и грбот. Вели дека нема да молчи и ќе бара одговорност за напаѓачот.

Веднаш по инцидентот, полицијата соопшти дека се утврдува прекршочна, но доколку се утврдат елементи не исклучуваат и кривична одговорност за напаѓачот. Случајот се уште е отворен и се постапува по него, рекоа денеска од МВР.

Од Град Скопје велат дека се работи за лиценциран таксист кој не возел за такси копманија туку работел самостојно. Ќе ја почекаат разврската од полиција, но не ја исклучуваат можноста за одзменање на лиценцата.

Од канцеларијата на Народниот правобранител велат дека со внимание го следат случајот и доколку има потреба ќе интервенираат кај надлежните институции.

https://youtu.be/HcoKkRMAkbw?t=74