Клоп и Гвардиола претенденти за титула најдобар тренер во Премиер лигата во август

0
221

Предводниците на Ливерпул, Јирген Клоп и на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола, ќе се натпреваруваат за титулата тренер на Премиер лигата за август, објавено е на официјалниот Твитер на Англиското првенство.

Во конкуренција се и тренерите на Лестер, Брендон Роџерс и предводникот на Кристал палас, Рој Хоџсон.

Сепак овие двајца тешко дека ќе успеат да добијат повеќе гласови од Германецот, односно Шпанецот.

Ливерпул по првите четири кола во новата сезона е лидер на табелата во Премиер лигата со максимални 12 бода.

Манчестер сити е втор со 10 бода, односно три победи и еден нерешен резултат.

Лестер е трет со осум бода, додека Кристал палас е четврти со седум бода.