Во Косово уапсен Србин осомничен за воени злосторства

0
80

Полицијата соопшти дека машко лице од српска националност е уапсено поради сомнение дека извршило воени злосторства во населбата Емшир во Приштина, на 21 мај 1999 година, за време на војната во Косово.

„Осомничен маж, Србин од Косово, е уапсен поради сомнение дека сторил кривично дело-воени злосторства над цивили“, се вели во денешното соопштение на полицијата, во кое не се прецизираат други детали за осомничениот или за наводните злосторства.