Ирачката телевизија објави снимка од нападот во кој е убиен Ал Багдади (ВИДЕО)

Ирачката државна телевизија објави снимка од акцијата на американските воени сили во Сирија во која наводно е убиен лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади.

На снимката се гледа како засолништето на Ал Багдади целосно уништено по нападот.

Неофицијален американски претставник изјави дека синоќа Абу Бакр ал Багдади бил мета на нападот во Идлиб и дека се очекува потврда дека тој е убиен во експлозија.

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на Твитер напиша: „Штотуку се случи нешто големо“.

Arab News

@arabnews

Biometric work underway to firm up the identification of those killed in the US special operations forces raid in in Syria’s northwestern Idlib province: US mediahttp://bit.ly/2Wh1xEF 

View image on Twitter

Arab News

@arabnews

Iraqi state television has posted a video it says is of the US raid in Syria, during which it is believed Baghdadi was killed.http://bit.ly/2Wh1xEF 

26

Кликни подолу на линкот

https://t.co/k0CZqlUbtA