Полицијата бара помош од виетнамската заедница за идентификација на мртвите од камионот

Британската полиција бара помош од припадниците на виетнамската заедница во таа земја и во странство за да ги идентификува телата на 39 лица пронајдени во камионот со приколка-ладилник во Есекс, изјави денеска главниот инспектор, Мартин Пасмор.

Говорејќи пред новинарите, Пасмор рече оти не може да исклучи дека меѓу жртвите има припадници и на други националности, но кажа дека неговите службеници најмногу контактираат со Виетнамците, кои се загрижени дека меѓу жртвите има нивни пријатели и роднини, пренесе „Ројтерс“.