Во сабота нова средба на Заев, Вучиќ и Рама за „Мал Шенген“ овој пат во Охрид

САД ќе се обидат да ја разубедат Европската унија до самитот во мај да го променат ставот за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија. Ваква порака денеска од Србија испрати  заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан. Палмер го повтори ставот дека исходот од самитот на Европскиот совет е историска грешка.

САД сакаат Западен Балкан да има европска перспектива и ние ќе направиме се што можеме да ја убедиме ЕУ да го промени ставот пред состанокот на европските лидери во Загреб, изјави Палмер на денешната зедничка прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Српскиот претседател Вучиќ пак испрати директна покана до својот американски колега Трамп да ја посети Србија и целиот регион. Европската перспектива на земјите од Западен Балкан ќе биде во фокусот и на самитот „мал Шенген“ кој во сабота ќе се одржи во Охрид. Деталите денеска телефонски ги договориле Заев, Вучиќ и Рама.