Ердоган се заканува: Ќе ги пуштам терористите назад во Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на терористичката група Исламска држава и да ги испрати назад во Европа.

– Треба да го ревидирате својот став кон Турција, која држи в затвор многу членови на ИД и ги контролира во Сирија, истакна Ердоган.

На овој начин турскиот претседател реагираше на најновите санкции кои ЕУ ги најави за Турција поради Кипар, додавајќи дека неговата земја ќе продолжи да ги враќа странските припадници на ИД во своите матични земји, дури и ако тие одбијат да се вратат.

ЕУ вчера претстави систем според кој ќе се воведуваат санкции против Турција поради недозволеното дупчење во водите на Средозменото Море во близина на Кипар за експлоатација на гас.

Тој, исто така, не ја исклучува можноста Турција „еден ден“ да ги прекине преговорите за членство во ЕУ.

– ЕУ применува санкции против нас од 1959 година. Тие секогаш нè лажеа со ветувања дека ќе нè прифатат. Но, ветувањата не се исполнети. Треба да знаете дека денес Турција е земја која седи со вас на преговарачка маса, но ние не сме врзани за таа маса. Преговорите можат еден ден да завршат, рече турскиот претседател.