Курти со услов за мини-шенген

0
89

Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој е најсериозен кандидат за нов премиер на Косово, во емисијата „Опен“ на Топ чанел, изјави дека има еден услов за да разговара за идејата за мини-шенген, која е актуелна тема на српскиот претседател Александар Вучиќ и на албанскиот премиер Еди Рама.
– Ако мини-шенгенот го задржува реципроцитетот меѓу Косово и Србија тогаш може да дискутираме. Ќе ги свикав Владата и бизнис-заедницата за наше учество во оваа иницијатива. Косовските патенти не се признаваат во Србија, можеш да бидеш казнет со 800 евра. Преку оваа иницијатива, Србија сака да ги искористи нашите автопати – рече Курти.