Сондленд: Трамп ни нареди да зивршиме притисок врз Украина

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ на сведочењето во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент му го зададе можеби најтешкиот удар на Трамп до сега, коментираат американските медиуми. Пред конгресмените Сондленд изјави дека ги следел наредбите на претседателот да изврши притисок врз Украина да отвори истрага за Џо Бајден. Сондлен рече дека Трамп директно им наредил да работат со неговиот личен адвокат Руди Џулијани на политиката кон Украина.

Како поставен од претседателот ги следев насоките од претседателот. Работевме со г-динот Џулијани затоа што претседателот ни нареди така. Немавме никаква желба да поставуваме било какви услови врз Украинците,

сведочеше Сондленд.