Унгарскиот министер за надворешни работи соопшти дека Унгарија планира да испрати астронаут во вселената во 2024 година.

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, зборувајќи на конференцијата на Европската вселенска агенција денеска во Севиља го најави планот кој неговата земја планира да го реализира во 2024 година и да се вклучи во вселенската трка.

Вселенската индустрија станува една од најважните индустрии“, почна Сијарто на конференцијата именувана како Space19+.