ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски оди кај Макрон во Париз, кај Заев има оптимизам

Ова за Фактор го потврдија од Кабинетот на претседателот Пендаровски.

Средбата ќе се одржи за време на посетата на претседателот Пендаровски на Париз, на 12 ноември, велат од кабинетот.

Се очекува на средбата шефот на македонската држава да дознае нешто повеќе за француската идеја како земјава да ги надмине препреките на патот кон Европската унија.

Шефот на државава Стево Пендаровски следната недела ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум, на кој ќе биде и францускиот претседател Емануел Макрон.

Премиерот Зоран Заев е задоволен затоа што ќе има средба помеѓу македонскиот претседател и францускиот, Стево Пендаровски и Емануел Макрон во вторник.

Заев вели дека ќе ги претстават своите аргументи. Пендаровски ќе се обиде да го убеди Макрон дека Македонија заслужува да добие датум за преговори.