Земјотрес кај островите Крит и Касос

Умерен земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран ноќеска во морето кај островите Крит и Касос.

Засега нема информации за евентуална штета или повредени.

Земјотресот бил регистриран малку пред полноќ, на длабочина од 27 километри.