Ременски пола година без одговор по пријави против Јанкуловска и Аврамовски

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски сè уште чека одговор по кривичната пријава до Основното Јавно Обвинителство (ОЈО) што ја поднесе во мај против поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и екс заменик директорот на Управата за безбедност и контраразузнување (УБК), Сиљан Аврамовски за непочитување на законските одредби за пензионирање, пренесува мкд.мк.

Со индициите за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување и за несовесно работење во службата, Ременски вели дека се запознала преку пошта од анонимно лице во февруари оваа година, наведува порталот. Како член на собраниската Комисија за надзор над работата на УБК и на Агенцијата за разузнавање (АР), таа, за случајот, ги запознала и надлежните овластени лица – Оливер Спасовски, актуелен министер за внатрешни работи, и Весна Доравеска, помошник министер за правни и кадровски работи во МВР.