Утре почнува судскиот процес за „Рекет“

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милевски утре ќе се појават во судницата на скопскиот Кривичен суд. Јавноста очекува одговори на многу прашања кои останаа неодговорени и многу детали кои се` уште се непознати, со оглед на фактот дека Јанева и Јовановски не дадоа исказ во текот на истрагата.

Она што е јасно е дека само Јовановски ќе биде спроведен од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, додека Јанева и Милевски ќе бидат спроведени од нивните станови во Скопје каде издржуваат куќен притвор.

Неизвесно е и како Јовановски, Јанева и Милевски, ќе се произнеса,т односно дали ќе ја признаат вината или ќе го отфрлат обвинителниот акт на тимот од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, предводен од шефицата Вилма Рускоска.