Харадинај нема да присуствува на средбата за „мини-шенгенот“, не бил поканет

Премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, изјави денеска дека Косово не е покането за следната средба за балканскиот „мини-шенген“ што ќе се одржи во Албанија.

Јас нема да присуствувам на средбата. Не сме добиле никаква покана- изјави Рамуш Харадинај пред новинарите.

На изјавата на Харадинај реагираа од албанската влада, кои наведуваат дека поканата е испратена до Претседателот на Косово, Хашим Тачи.