Зеленски: Не е исклучено дека авионот е соборен од ракета

Претседателот на Украина Владимир Зеленески не ја исклучува можноста дека ракета го срушила украинскиот патнички авион, но напоменува дека таа констатација се уште не е потврдена.

Зеленски наведе дека за истрагата за авионската несреќа, во која загинаа 176 патници и членови на екипажот, подоцна во текот на денот ќе разговара со американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесе „Ројтерс“.

Украинскиот претседател, во објава на Фејсбук, повторно ги повика сите меѓународни партнери, особено САД, Британија и Канада, да разменат релевантни информации и докази за авионската несреќа, наведува „АП“.