Лила Стојановска и уште четворица сведоци денеска во судница за „Рекет“

Шефицата на кабинет на Катица Јанева, Сања Димовска, водителката Лила Стојановска, како и Мери Дика Ѓорѓиеска и уште двајца други се сведоците кои денеска се поканети да сведочат во судница за случајот „Рекет“.

Тие се сведоци на предлог на обвинителството кои во случајот ги гони поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за злоупотреба на службената положба и овластувања и Бојан Јовановски-Боки 13 за перење пари и примање награда за противзаконито влијание.

Претходно оваа недела во судница сведочеа обвинителите од СЈО, Лиле Стефанова и Бурим Рустеми. Покрај нив, на минатите рочишта сведочење и Елизабета Јосифоска, која беше заменичка на Јанева.