По пад на авион загинаа 18 лица во Судан

Осумнаесет лица, меѓу кои и четири деца, загинаа вчера во провинцијата Дарфур во несреќа на судански воен авион, кој носел помош во регионот кој се наоѓа во западен Судан.

Авионот се урнал пет минути по полетувањето на пет километри од аеродромот во Ел Генеина, главниот град на сојузната држава Западен Дарфур, каде што деновиве се судрија припадници на арапско и африканско племе во кои имаше 50 мртви.