Рустеми: По барање на Јанева не замрзнав еден стан на осомничениот Главчев, а потоа дознав дека е на Сашо Василевски

0
108

Обвинителот Бурим Рустеми, кој беше дел од тимот на СЈО, денеска сведочеше во Кривичниот суд, на рочиштето за случајот “Рекет”.

Тој на прашање на обвинителката Гордана Смаќовска зборуваше за истрагата за “Поштенска банка”.

-Предметот ми беше доделен од поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Предистрагата траеше околу една година, а се оформи врз основа на еден разговор од “бомбите” каде забележавме дека постојат основи на сомнение дека одредени лица сториле тешки кривични дела. Се работеше интензивно се до моментот кога беше решено да се отвори истрага, во октомври.