Се` уште имаме проблеми со Договорот од Преспа, рече грчкиот премиер Мицотакис во Вашингтон

ВАШИНГТОН —

Се` уште имаме проблеми со Договорот од Преспа, особено со трговските марки и одбраната на брендот македонски, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, пред вчерашната средба со претседателот на САД Доналд Трамп.

„Им помагаме на компаниите да го заштитат брендот, и ќе работиме систематски во таа насока. Но, истовремено кажавме дека ќе го предводиме Западниот Балкан во ЕУ. Ако сакаме нашиот интерес кај северниот сосед да биде земен предвид, потребен ни е отворен пристапен процес со Унијата. Не треба да им ја затвориме вратата в лице“, рече Мицотакис на дебата во Атлантскиот совет во Вашингтон.