Силен земјотрес во Таџикистан

Епицентарот на потресот бил близу Каракења, соопшти Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар.

Нема извештаи за повредени лица или евентуална материјална штета, пренесе „Ројтерс“.

Како што се наведува, длабочината на земјотресот била 5 километри.