Украинскиот авион која се урна во Иран не бил погоден од ракета

Првична проценка на западните разузнавачки агенции е дека украинскиот авион што се урна во Иран не бил погоден од ракета, јавија светските агенции повикувајќи се на канадски безбедносен извор кој побарал да остане анонимен.

Истиот извор додал дека според странски разузнавачки агенции, авионот „Боинг 737“ имал технички проблем.