Џонсон го потпиша Договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го потпиша Договорот за повлекување на Велика Британија од Европската унија, закажан за 31 јануари, истакнувајќи дека тоа најавува ново поглавје во историјата на државата.

Денеска го потпишав Договорот за напуштање на ЕУ на 31 јануари, почитувајќи го демократскиот мандат што ми го даде британскиот народ. Овој потпис објавува ново поглавје во историјата на нашата земја, напиша Џонсон на Твитер.

Главниот преговарач на ЕУ, Французинот Мишел Барние, присуствуваше на потпишувањето, што беше организирано зад затворени врати во седиштето на Европскиот совет во Брисел, по враќањето на двајцата лидери од Ерусалим, а Шарл Мишел неколку часа подоцна отпатува за Тирана, по што ќе ја посети и Македонија.

Потоа, договорот бил испратен во Лондон за потпис од Џонсон.

Договорот ќе биде доставен до Европскиот парламент за ратификација в среда, на 29 јануари.