Борел до Курти: Нема алтернатива за дијалогот со Белград

Како што јавува дописничката на МИА од Брисел, Борел предупредил дека статус кво ситуацијата е неодржлива.

Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, го поздрави формирањето на новата влада на Косово под водство на Албин Курти и повика на што побрзо враќање на преговарачка маса со Србија.

-Новата влада ја чека многу работа во имплементирањето на Договорот за стабилизација и асоцијација, како и европската реформска агенда, владеењето на правото и социо-економскиот развој. Регионалната соработка мора да се зајакне како и добрососедските односи. Во овој контекст со нетрпение очекуваме брзо рестартирање на дијалогот Белград – Приштина, олеснет од ЕУ, за да се постигне целисходна нормализација на односите, порача Борел по формирањето на новата косовска влада.