Детали за пожарот во Ново Лисиче: Едно лице заврши на Клиника

Утрово се запали стан е на булеварот „АСНОМ“ број 64 во Ново Лисиче.

Според сведочењата на станарите причината за пожарот била плинска боца.

-Маж варел кафе на плинска боца се потпалил чаршафот и од таму огнот се раширил насекаде.Од запалениот стан извлечени се петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не можел да оди па го симнувале во количка. Неподвижната жена со Итна помош е пренесена во болница. Пожарот е изгаснат, а предизвикана е само материјална штета, изјавија од скопската противпожарна бригада.