И Формула 1 во проблеми поради коронавирусот

Челниците на Ф1 ќе се обидат да пронајдат нов термин за Големата награда на Кина, доколку биде одложена поради епидемијата на коронавирусот во таа земја.

Властите во Шангај препорачаа дека сите спортски случувања ќе се откажат доколку не се стави под контрола смртоносниот коронавирус, кој брзо се шири.

Според досегашните најави и календарот кој го имаат објавено организаторите на Формула 1, трката во Шангај би требало да се одржи на 19 април.