КАЈ СТРУМИЦА ФАТЕНИ 53 МИГРАНТИ СКРИЕНИ ВО КОМБЕ

Струмичанецот Ф.С (43) од село Дорломбос е приведен од полицијата откако во неговото товарно возило марка „форд“ биле пронајдени 57 мигранти, и тоа 37 од Авганистан, 12 од Пакистан, двајца од Индија, еден од Ирак и еден од Египет.

Струмичанецот бил приведен во полиција, а по документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мигрантите ќе бидат сместени во прифатниот центар за странци во Скопје.