Коронавирусот досега усмрти повеќе луѓе од вирусот САРС

Бројот на смртни случаи од коронавирусот го надмина бројот на смртни случаи од епидемијата САРС во 2003-тата година.

Само во кинеската провинција Хубеи, епицентарот на епидемијата, досега починале 780 луѓе, потврдија регионалните здравствени служби.

Досега има вкупно 813 смртни случаи а само 2 се надвор од границите на Кина.

2003-тата година, 774 луѓе починаа од вирусот САРС во повеќе од 20 земји.