Минхенска безбедносна конференција и предизвиците за Западот

Одговори и решенија на прашањата за соработката во одбраната и либерален меѓународен поредок се дел од темите на годинешната Минхенска безбедносна конференција.

„Западот, соочен со нова голема конкурентска сила и со многубројни кризи кои бараат усогласен одговор, што значи за светот доколку Западот не може да се согласи на заедничка стратегија и им го отстапува местото на другите“, се дел од прашањата на кои 500 гости ќе треба да најдат одговори.

Меѓу нив, претседателот на Франција, Емануел Макрон, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, премиерот на Канада Џастин Трудо, кој за прв пат ќе присуствува на конференцијата, која ќе ја отвори претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер. На конференцијата ќе присуствува и државниот секретар на САД, Мајк Помпео, министрите за надворешни работи на Кина и Иран, Ванг Ји и Џавад Зариф.