Напаѓачот кој уби 9 луѓе во Германија се самоубил

Напаѓачот за кој се верува дека убил девет лица во два напада врз наргеле барови во германскиот град Ханау, според германската полиција, бил пронајден мртов во неговиот дом. Мотивот за нападите се уште нејасен.

Полицијата во домот открила уште едно тело, но соопшти дека „нема индикации оти во нападите биле вмешани и други осомничени“.

Полицијата исто така соопшти дека информациите сугерираат оти напаѓачот извршил самоубиство во неговиот дом откако побегнал со автомобил по нападите.

Престрелките доцна во средата биле насочени врз наргеле барови во Ханау, на околу 20 километри од Франкфурт.

Првиот напад се случил во барот „Миднајт“ во центарот на градот околу 10 часот. Сведоци пријавиле дека слушнале десетина истрели.