Несреќа во Истанбул, авион паднал се поделил на три дела

Најмалку еден загинат и 157 повредени е билансот од авионската несреќа синоќа во 18.30 часот по локално време на истанбулскиот аеродром „Сабиха Гокчен“, кога авион „бониг 737“ што долетал од Измир со 177 патници и членови на екипажот, на лошото време се излизгал од пистата и удрил во насип, при што трупот на авионот на компанијата „Пегасус“ се поделил на три дела.

За среќа, не дошло до запалување и до уште поголема трагедија. Летовите се пренасочени кон главниот аеродром во Истанабул