Почина поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак

Поранешниот лидер на Египет, Хосни Мубарак почина на 91-годишна возраст, според медиумите кои се повикуваат на извори од семејството. Контроверзниот претседател владееше со Египет три децении пред да биде соборен за време на „Арапската пролет“, а потоа и да биде затворен поради корупција.

Член од семејството  изјавил дека Мубарак починал во воената болница во Каиро, неколку недели по операција.