Расте бројот на заразени од Корона Вирус во Јужна Кореја

Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300 км јужно од главниот град Сеул, како и во соседната провинција Каонсандо.

Инаку едно научно истражување сугерира врска меѓу новиот коронавирус и СИДА, друг тврди дека вирусот се пренел врз луѓето од змии, додека трет открива дека се работи за патоген од вселената.