Таблата со Северна Македонија назад или кривична одговорност и разрешување за министерката Мизрахи

Откако Грција реагираше со протестна нота, министерот за надворешни работи и порача на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи да ја врати назад таблата со Северна Македонија која што ја отстрани во петокот или кривично ќе одговора.

Прв прекршување на договорот од Преспа направил техничкиот министер за внатрешни, Наќе Чулев, се наведува во реакцијата на грчкото МНР кое пред јавноста го соопшти министерот за надворешни работи Никола Димитров и побара од претседателот на владата Оливер Спасовски да отпочне постапка за разрешување на Мизрахи.

Димитров ја објасни штетата која Мизрахи ја прави врз односите на двете држави а со нејзиното однесување кршејќи го уставот се соочува и со кривична одговорност.