Утре ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред ЈО

ВМРО-ДПМНЕ во вторник ќе протестира за, како што велат, заробените судски органи од мафијата предводена од Зоран Заев. Лидерот на опозицијата Христијан Мицковски ги повика граѓаните да му се придружат на протестот пред Јавното Обвинителство со цел да се стави крај на пречката наречена Зоран Заев. Протестот ќе заврши пред Врховниот суд.

СДСМ го обвини Мицковски дека наредбата за да протестира ја примиа од Будимпешта. Според Социјалдемократите, протестот на опозицијата доаѓа откако не успеаја да го блокираат законот за Јавно обвинителство.