До 30 март црквите во Грција прекинуваат со работа

До 30 март се прекинува работата на црквите во Грција, со исклучок на индивидуалната молитва, реши грчката Влада, а одлуката, преку официјалниот Твитер профил ја соопшти премиерот на земјата Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

„Со одлука на владата се прекинува работата во сите области на религиозните служби на секоја догма и религија. Црквите остануваат отворени само за индивидуална молитва. Заштитата на јавното здравје наметнува јасни одлуки“, напиша Мицотакис на „Твитер“.

Министерката за образование и религија на Грција, Ники Керамеос рече дека се прекинува работата на црквите, со исклучок на погребите и индивидуалната молитва, објаснувајќи дека одлуката важи од 16 март 2020 до 30 март 2020.