ЕУ го вклучи алармот: На Грција и Бугарија ќе им дадеме се што им треба

Предизвикот со кој се соочува Грција е европски предизвик“, рече вчера Урсула фон дер Лејен, објаснувајќи ја нејзината одлука да патува денес во Грција со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли и потпретседателот на комесарот Маргаритис Шинас, кои се во посета на грчко-турската граница во Еврос заедно со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

„Нашиот приоритет е да им дадеме на Бугарија и на Грција се што им е потребно за решавање на ситуацијата“, рече Фон Дер Лејен, претседателката на Европската комисија.

На прес-конференцијата рече дека Грција во неделата побарала да го активира механизмот за брза реакција и дека Фронтекс „се консултира со земјите-членки за обезбедување граничари и опрема“ за поддршка на грчките безбедносни сили. .

Вчера Фронтекс потврди дека механизмот е активиран. Како што изјави извршниот директор на организацијата Фабрис Леџер, „Тоа е дел од мисијата на „ Фронтекс “да им помогне на една земја-членка која се соочува со вонредна состојба и бара итна помош во форма на граничари и опрема од сите земји-членки на ЕУ и од шенгенските земји „Се потсетува дека до 2021 година Фронтекс ќе има автономно тело од 700 граничари, обезбедувајќи зголемена флексибилност во ваквите операции.