Земјотрес во Струмица

Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава во 07 часот и 26 минути регистрираше земјотрес, со епицентралното подрачје Струмица.

Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML=2.6, а беше почувствуван од населението во Струмица, Валандово и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“ се вели во соопштението на Телеметриската сеизмолошка мрежа