Молотови на грчко – турската граница во обид на мигрантите да ја пробијат оградата(ВИДЕО)

Грчката полиција употребила солзавец и водени топови за да ги одврати мигрантите и да ги изгасне пожарите.Инцидентите станаа вообичаени во последните две недели на граничниот премин Кастијанс-Пазаркула .

На друго место денеска , голема група мигранти, наводно, преминале од Турција кон Грција преку море.

Бродови со 75 лица се истоварил на грчкиот остров Лезбос , соопшти грчката државна телевизија ЕРТ.

Мигрантите успеале да го преминат морето откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 7 март и нареди на крајбрежната стража да ги запре мигрантите да пловат преку море, поради загриженост за нивната безбедност.

Во Атина, владиниот портпарол Стелиос Пецас ги повтори тврдењата дека Турција ги користи мигрантите како притисок да ги исполни своите барања од Европската унија.