Забраната за движење во Грција продолжена до 27 април

epa08331781 Medical team personnel wear protective masks in the yard of Evangelismos Hospital during the ongoing pandemic of the Covid-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus, in Athens, Greece, 30 March 2020. Greece now has 1,156 COVID19 cases, 39 deaths and 52 recovered. EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Привременото ограничување на движењето на граѓаните во Грција што стапи во сила на 23 март, денеска е продолжено до 27 април 2020 година.

Ова денеска го соопшти заменик-министерот за цивилна заштита на Никос Хардаљас истакнувајќи дека граѓаните уште три седмици ќе бидат посветени на целта „остануваме дома“, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изминатите 24 часа во Грција од Ковид-19 починале девет лица, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 68, додека пак регистрирани се 60 нови случаи на заразени, односно вкупно 1.673 од почетокот на епидемијата, согласно податоците соопштени попладнево на редовната секојдневна прес конференција во Министерството за здравство на Грција,