Зголемен број на смртни случаи во Велика Британија и Италија

Велика Британија и Италија во последните 24 часа реистрираат зголемен број на жртви од коронавирусот покажуваат официјалните податоци и статискики. денеска бележи нагло зголемување на бројот на починати од коронавирусот во однос на претходниот ден.

Во изминатото деноноќие во Италија починале 534 луѓе, што е најмногу од петокот, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. За споредба вчера, бројката на жртви во Италија беше 454. Досега од епидемијата на коронавирусот починале 24.648 лица со што Италија е на второ место во светот по број на жртви, по САД.

Според последните податоци во Италија досега се заразени 183.957 лица со што е на трето место по број на заразени во светот по САД и Шпанија. Стапката на смртност во Италија е 13,3 отсто.

проценти, а само Белгија со стапка на смртност од 14,6 проценти е пред неа, покажуваат податоци на Универзитетот Џонс Хопкинс.

Според најновите податоци, во земјава досега се заразени .

Но, по втор ден по ред, бројот на активни случаи се намалува – од 108.237 вчера на 107.709 денеска.

Според британската Влада, денеска од Ковид-19 починале 823 луѓе, за разлика од вчера кога оваа бројка изнесуваше 449 а досега билансот од епидемијата на вирусот е 17.337 жртви.

Извор Канал5