Земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер ја затресе денес централка Калифорнија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на 446 километри северно од Лос Анџелес на длабочина од 10.000 метри, пренесе „Ројтерс“.

За сега не се пријавени повредени или евентуална материјална штет а.