Куманово од вечерва во целосен карантин

Владата одлучи целосно да го изолира Куманово претстојниот викенд откако таму почна засилено да расте бројот на заразени од коронавирусот. Критично е и во тамошната болница. Вкупниот број заразени достигна 430 луѓе.

Кумановци викендот ќе го минат во целосна изолација откако во изминатото деноноќие таму беа регистрирани најголем број новозаразени од коронавирусот. Полицискиот час во Куманово кој започна вечерва во 21 часот ќе трае до понеделник во 5 часот наутро, додека во работните денови следната седмица ќе започнува во 16 часот. Критично е и во тамошната болница каде 11 членови на медицинскиот персонал се заразиле со Ковид-19.

„Во кумановската болница има 11 потврдени случаи позитивни на коронавирусот. Оваа бројка во овој момент ја компромитира работата на Инфективното одделение, затоа што и претходно имаше дијагностицирани“, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека по еден доктор од Скопје и од Штип се упатени во Куманово во следните денови ќе ја организираат и одржуваат работата на инфективното одделени во кумановската болница. Со оглед на тоа што се очекуваат резултатите од тестовите и на други лекари и технички персонал, ќе се реорганизира работата и во другите одделенија на болницата.

Медицински техничар позитивен на коронавирус е откриен и на Инфективната клиника во Скопје.