Од каде корона вирус, кога ниту излегуваа, ниту некој им доаѓаше, реагираат велешани за починатите мајка и син

Седумдесет и деветгодишната К.М. и нејзиниот син В.М. (53) од Велес на 6-ти април беа пронајдени мртви во нивниот стан на улицата ,,4-ти јули”, а според информација од МЗ, по обдукцијата, во дишното стебло на мајката бил пронајден вирусот.

Веста за распаднатите тела на мајката и синот, кои се претпоставува дека починале на почетокот на јануари, ја вознемири велешката јавност. Дополнително, информацијата дека таа била заразена со корона вирус, најверојатно уште кон крајот на декември минатата година, предизвика низа на прашања, кои засега остануваат без одговор.

Според велешани, кои го познавале семејството, станувало збор за болна старица, слепа и со повеќе други здравствени проблеми, која дури и не излегувала надвор од станот. Нејзиниот син имал психички проблеми.

-Ниту излегуваа надвор, ниту пак некој им доаѓаше дома. Од каде го добила вирусот жената, навистина не ни е јасно – коментираат велешани.

Извор Фокус