Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

epa08222202 Hungarian Prime Minister Viktor Orban delivers his annual 'State of Hungary' speech in the Varkert Bazaar conference hall of Budapest, Hungary, 16 February 2020. The slogan reads: For us Hungary comes first. EPA-EFE/Zsolt Szigetvary

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот.

Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската конфедерација на унијата на синдикати (ЕТУЦ) Лук Висентини, кој неодамна изрази загриженост поради економските мерки на Унгарија во врска со кризата.