Почина 27-годишната родилка од Куманово , новороденчето е добро

Ден по породувањето, родилката со драстично влошена клиничка слика била префрлена на Инфективната клиника но агресивноста на вирусот се покажала фатална по нејзиниот живот, информираат здравствените власти. Бебето е негативно на КОВИД-19, во добра здравствена состојба и под постојан надзор на интензивниот оддел на клиниката.

Кумановката е третиот регистриран смртен случај денеска откако претходно Министерството за здравство информираше за уште двајца починати пациенти. Едниот е маж од Куманово на возраст од 73 години, другиот е 44-годишник чие безживотно тело било пронајдено во неговиот дом во Кавадарци.

Со ова, вкупната бројка на починати од КОВИД-19 во земјава е 29.