Скопјанец заразен од коронавирус починал на пат кон болница

0
130

Маж на 45 години од Скопје заразен со коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“, соопшти владината прес служба повикувајќи се на дополнителната информација од Институтот за јавно здравје. Тој бил тестиран и потврден позитивен на Ковид-19 преку Ветеринарен факултет.

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата претходно информираше дека во изминатото деноноќие починале пет луѓе од коронавирус, четворица на Клиниката за инфективни болести (од нив еден од Куманово, од Лабуништа, од Челопек, од Штип) и уште еден пациент починал во Куманово. Со последниот случај бројот на починати се искачи на 27.