Турција ослободува затвореници поради коронавирусот: На слобода и озлогласен мафијаш

Еден од шефовите на турската мафија е пуштен на слобода денес по одлуката на властите да ги ослободat затворениците да го спречат ширењето на коронавирус во преполните затвори, јавуваат локалните медиуми.

Турскиот парламент во понеделникот вечер донесе закон, кој дозволува ослободување на десетици илјади затвореници на кои им се заканува пандемијата во преполните затвори.

Алатин Чакичи е пуштен од затворот Синкан, обвинет за поттикнување во убиства и други криминални дела.

Според снимките, мафијашкиот бос напуштил затворот со конвој други возила, пренесува дневниот весник Хабертурк и приватната новинска агенција ДХА.

Затворите низ цела Турција започнаа да ослободуваат затвореници во средата навечер.