ФАКТОР НА ДЕНОТ: Шест луѓе починаа од коронавирус, заразена е и пратеничка

УШТЕ ШЕСТ СМРТНИ СЛУЧАИ ОД КОВИД 19

Имаме 42 оздравени пациенти, вели министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој рече дека има 6 починати лица, двајца од Лабуништа, од Прилеп и Куманово.

Вели дека за првпат има случај во Кичево, со што сега имаме вкупно 908 заразени лица.

Министерот додаде дека за 24 часа се направени над 700 тестови.

Досега во земјава од појавата на епидемијата се направени над 9.000 тестови.

„Денеска е потврден пациент кој е вработен во лаборатоја во Клиниката за детски болести“, наведе министерот.

Двете бебиња на Инфективна клиника се стабилни.

ЗАСЕГА НЕМА КАРАНТИН ЗА КУМАНОВО